سفر به عتبات قسمت سوم

بعد از ظهرروز  اولی که در نجف بودیم  ما را به زیارتگاههای  کمیل از یاران با وفای حضرت امیر بردند از آنجا برای نماز مغرب و عشا رفتیم مسجد سهله، در این مسجد نماینده آقای سیستانی آقای حکیم نماز رو می خوندن.  وقتی وارد این مسجد میشی مقام های مختلفی دارند که در هر مقام  دو رکعت نمازمستحبی به جا میاری. مقام امام صادق (ع) مقام امام سجادعلیه السلام و حضرت آدم و…

این مسجد در دست ساخت و  ترمیم بود بسیار مکان جالبی بود  صحن مسجد پوشیده  از رمل  بود. در صحن مسجد وسط صحن به اندازه ۱۵ سانت به مساحت  شاید  بتوان گفت ۱۵ در ۱۵  متر  بالا آمده است که برای برگزاری نماز می باشد.

جزییات بیشتر  در مورد این مسجد را در اینجا  می توانید مشاهده کنید

در شبستان های کناری مسجد هم همان مقام هایی که ذکر شد وجود دارد. این مسجد ازنظر  عنایات ویژه امام زمان قابل  مطالعه می باشد.

شبی بسیار دلچسب با هوای بسیار عالی را  در این مکان مقدس گذراندیم.  پس از برگزاری  نمازجماعت به سمت هتل راهی شدیم و با صرف شام و استراحت به روز بعد و ساعت ۳:۱۵ صبح عازم حرم مطهر شدیم.

در روز بعد برای اعمال مسجد کوفه عازم شدیم . قبل از مسجد کوفه به زیارت میثم تمار رفتیم صحن و سرای ایشان در حال بازسازی بود برای اعمال کوفه از درب باب الثعبان واردشدیم رو به روی این درب آرامگاه خواهر حضرت ابالفضل بود.

مسجد کوفه هم اعمال زیادی دارد و مقام های بسیار که در هر مقام  دو رکعت نماز خوانده می شود. آرامگاه  مسلم بن عقیل و مختار ثقفی  و هانیه بن عروه در این مسجد قرار دارد .  محرابی که در آن حضرت امیر را به شهادت رسانده اند محلی است برای زیارت زایرین.

نماز ظهر را در این مسجد اقامه کردیم و در حال برگشت بودیم که طوفان شن کل مسجد را فرا گرفت و هوا تیره شد به قدری که بدون ماسک و چفیه امکان تنفس نبود.

به هر سخنی بود سوار اتوبوس ها شدیم  به هتل برگشتیم . پس از صرف ناهار رفتیم حرم تا آخرین لحظات باقی مانده در نجف را در جرم باشیم. شب اخری بود که در نجف بودیم.  قبل از آنکه به حرم برویم  با عده ای ازهمسفریان  به زیارت اهل قبور  در  وادی السلام رفتیم  قبرستانی که آرامگاه بزرگان بسیاری ازشیعه در ان قرار دارد .

در این قبرستان آرامگاه حضرت هود و صالح قرار دارد. جالب است که در این قبرستان بدن بزرگ مرد ایرانی ریس علی دلواری نیز آرام گرفته است

به حرم رفتیم و خداحافظی ما باسرزمین نجف به  بعد ازنماز صبح رسید که به علت طوفانی که در طی روز امده بود تمامی فرش های صحن مطهر را  جمع  کرده بودند.

غربت عجیبی دلمان را گرفته بود که داشتیم از حرم امیرالمومنین  جدا می شدیم ولی باز دلخوش بودیم که به ما اذن زیارت قبر پسرشان را عطا می کنند.

با ایوان نجف و باب القبله خداحافظی کردیم و راهی کربلا شدیم.

 

نظر شما چیست

نظر شما