رسم خراسانی ها

ما خراسانی ها رسمی داریم مبنی بر اینکه سه روز مانده به میلاد آقا امام زمان(عج) بر مزار عزیزان از دست رفته زیارت اهل قبور را برپا می کنیم.

امسال به خاطر نمایشگاه من مشهد نبودم و فرصت نشد که این سنت حسنه ( البته جدیدا تشریفاتی ) را بجا بیارم تا اینکه دیروز عصر به همراه خانواده رفتیم زیارت اهل قبور.

رفتن زیارت اهل قبور خالی از فایده نیست. مدتی بود که بهشت ثامن الائمه یا همان بهشت رضا نرفته بودم  تغییرات زیادی اعمال شده است. از جمله حضور مامورانی برای گشت در اطراف قبرستان- بهتر شدن سطح معابر –  و…

البته به قول پدر این نوع قبرستان ها بیشتر به پارک تبدیل شده  و دیگه نمیشه اون مطلب قدیمی که بابت قبرستان ها گفته می شد را اینجا لحاظ کرد . از قدیم گفتن هر وقت خیلی شاد و خیلی غمگین هستی سری به قبرستان بزن . تا اخر و عاقبت این دنیا رو ببینی

با همه تغییراتی که در این گورستان ها شده است ولی باز هم درس عبرت را می شود گرفت. دارا و ندار، با وارث و بی وارث همه در یک وجب خاک منزل می کنیم.

به قول یکی از دوستان که اهل مزاح بود : ما مستاجرها آخر یک روزی صاحب خانه میشیم  این حرفش من رو یاد طرح مسکن ۹۹ ساله میندازه که طرف ۹۹ سال صاحب یک ملک میشه و بعد هم بایستی اونجا رو خالی کنه دقیقا قبرستان ها هم قبلا ( جدیدا نمی دانم ) هر ۱۰۰ سال یک بار قبرهای قدیمی رو کلا زیر رو می کردن و باز میت های تازه رو خاک می کردن  مثل همین گلشور که در طلاب بود.

خدا همه اموات را بیامرزد و ما را هم با عاقبت بخیری ان شالله قرین رحمت خود قرار دهد.

 

نظر شما چیست

نظر شما