عرفه و بوی محرم

عرفه روز بخشایش و رحمت خداوند بر مردمان است  روایت زیر صحتی براین گفته است :

روایت شده که حضرت امام زین العابدین (ع) در روز عرفه صدای سائلی را شنید که از مردم تقاضای کمک می کرد. امام به او فرمود: واى بر تو آیا در این روز از غیر خدا تقاضا مى‎کنى؟ حال آن که در این روز امید مى‎رود که بچه‎ها در شکم هم از فضل خدا بی نصیب نمانند و سعید شوند.

اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ یا مَنْ هُوَ اَقْرَبُ اِلَىَّ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ یا

خدایا از تو خواهم اى کسى که او نزدیکتر است به من از رگ گردن

 

فرازی از دعای عرفه از زبان امام حسین علیه السلام :

خدایا چنانم کن که از تو بترسم گویا که تو را مى‏بینم،و با پرهیزگارى مرا خوشبخت گردان،و به نافرمانى‏ات بدبختم مکن،و خیر در قضایت را برایم اختیار کن،و به من در تقدیرت برکت ده،تا تعجیل آنچه را تو به تأخیر انداختى نخواهم،و تأخیر آنچه را تو پیش انداختى میل نکنم.خدایا قرار ده،بى‏نیازى را در ذاتم،و یقین را در دلم،و اخلاص را در عملم، و نور را در دیده‏ام،و بصیرت را در دینم و مرا به اعضایم بهره‏مند کن،و گوش و چشمم را دو وارث‏ من گردان،و مرا بر آن‏که به من ستم روا داشته پیروز فرما،و در رابطه با او انتقام و هدفم را نشانم ده،و چشمم را بدین‏سبب‏ روشن گردان.خدایا گرفتارى‏ام را برطرف کن،و زشتى‏ام را بپوشان،و خطایم را بیامرز و شیطانم را بران‏ و دینم را ادا کن،

بعد از اینکه دعای عرفات در سرزمین وحی تمام می شود  حاجیان برای اتمام آخرین عمل خود نگران هستند، وقتی یکایک حاجی را صدا می زنند که مبارک باشد قربانی شما انجام شد و حاجی شدی همه خوشحال هستند.

در میان این هم همه و شوق و اظطراب صدای کاروانی به گوش می رسد که حج را ناتمام برای حفظ حرمت حریم ترک می کنند .

خدای من این چه حکمی است که از سوی قاضی شرع اعلام شده است !!! اگر حسین علیه السلام با یزید بیعت نکند خونش مباح است !! لا اله الا الله

این چه مردمی هستند که بیعت با خاندان کفر را شرعی می کنند. حسین علیه السلام برای حفظ حرمت خانه خدا حج خود را ناتمام رها می کند و او بجای قربانی کردن و تقصیر ( کوتاه کردن موی سر)  سر می دهد  نه یک جان بلکه ۷۲ جان در راه خدا می دهد.

او بجای موی سر، ســـــــــر می دهد

حسین علیه السلام دعای عرفه را با سوز و گداز می خواند  از آفرینش و ضعف انسان شروع می کند تا به خدای خود اعلام کند که موجودی هستیم ضعیف و رحمت تو را طلب می کنیم . و به دعا کردن درباره امت خاتمه می دهد و همه افرادی که در ان روز در پیرامون ایشان بودند امین می گفتند.

وقتی به روز عرفه نزدیک می شویم کم کم بوی محرم می آید

التماس دعا

 

 

 

نظر شما چیست

نظر شما