مسیر کوفه

در ادامه راه از مکه به سمت کوفه امام حسین علیه السلام به  « ذات عرق » رسید در آنجا بشربن غالب را که از عراق آمده بود دید و از مردم کوغه سوال فرمود.

بشر پاسخ داد : دل ها با شما و شمشیرها با بنی امیه است .

امام فرمود : راست گفتی ,ای برادر اسدی, همانا خداوند هر چه بخواهد انجام می دهد و به هر چه اراده کندحکم می فرماید.

در منزل « ثعلبیه » امام علیه السلام با اباهره ملاقات داشتند و در پاسخ به سوال این مرد کوفی که پرسیده بود :

ای فرزند رسول خدا (ص) چه کسی شما را از حرم خدا و حرم رسول خدا به این جا کشانده است ؟ پاسخ دادند :

ای اباهره! بنی امیه اموال ما را گرفتند و حرمت ما را شکستند ومن صبر کردم, اینک آنها طالب خون من هستند, لذا از حرم امن الهی بیرون آمدم. بخدا سوگندکه این گروه ظالم و طغیانگر مرا خواهند کشت و خداوند لباس ذلت و خواری به تن ایشان بپوشاند و شمشیر بران را برای قتلشان فراهم خواهد کردو…

امام علیه اسلام در منازلی که در بین راه بود و با افرادی که برخورد می کردند هدف قیام خود را بیان می کردند تا این افراد بعد از رسیدن به مقصد خود مظلومیت امام علیه السلام را بیان کنند و نوعی تبلیغ علیه خاندان بنی امیه بود.

حتی در این منازل تعدادی افراد نیز به امام پیوستند  به عنوان مثال زهیر بن قین  و همسرش که کاروانش در کنار امام بود بعد از ملاقات به امام به ایشان پیوست .

در منزل « زباله » ( مکانی است معروف در راه مکه بین واقصه و ثعلبیه ) خبر شهادت مسلم به امام رسید و در این منزل تعدادی از افرادی که به قصد رسیدن به مطامع دنیایی با امام بودند ایشان را ترک کردند.

امام با شنیدن خبر شهادت مسلم قیس بن مسهر را با نامه ای راهی کوفه کردند و نامه خطاب به سلیمان بن صرد خزاعی و مسیب بن نجبه و گروهی از شیعیان بود. قییس وقتی نزدیک کوفه رسید وقتی ماموران عبیدالله زیاد او را تفتیش کردند او نامه را بلعید . وقتی به نزد عبیدالله رفت ابن زیاد به او گفت یا محتوای نامه را می گویی یا بر منبر رفته و به علی و خاندانش لعن می کنی.

قیس عمل دوم را انتخاب کرد وقتی بالای منبر رفت شروع به تمجید علی علیه السلام و خاندانش کرد  و اعلام کرد که حسین علیه السلام به سوی شما می آید دعوتش را اجابت کنید و لعن آل ابوسفیان و بنی امیه را گفت. سپس ابن زیاد این شیرمرد شیعه را از بالای قصر به پایین انداختند.

 

امام حسین علیه السلام در راه کوفه و دو منزل مانده به کوفه با حر بن زیاد ریاحی و هزار سوار برخورد کردند .

نظر شما چیست

نظر شما