توصیه پیامبر رحمت

downloadبه گفته حضرت علی علیه السلام  پیامبر سلام الله علیها دکتری بودند که به صورت سیار به دنبال مریضان خود بود. ایشان معلمی بودند که در تمامی سختی ها دعاگوی مردمان بودند در زمان سنگ زدن به ایشان و یا اهانت به ایشان همیشه صبر و خوشرویی داشتند تا جاهلی را به اسلام و سعادت برسانند.

وصیت ایشان به شخصی که خدمتشان رسیده بود و اعلام کرد یا پیامبر مرا توصیه ای کنید بسیار جالب است که بر خود لازم دیدم این مطلب را حتما درج کنم تا شاید بتوانم از این طریق ترویجی از سعادت که هدف پیامبر و ائمه معصومین سلام الله علیهما بوده است را داشته باشم.

اما وصیت ایشان شامل ۵ بخش می شود.  ۱- یاد مرگ ۲- یاد خدا بودن ۳- شکرگزاری ۴- پرهیز ار حیله و مکر ۵- پرهیز از ظلم

۱ – یاد مرگ بودن : به یاد مرگ بودن باعث می شود تا انسان از دلبستگی هایش به این دنیای فانی بکاهد . به یاد مرگ بودن در تمام لحظات عمر محشور شدن با شهدا را در پی دارد. همانطور که امام علی علیه السلام فرمودند: چنان نماز بگذار که گویی نماز آخر  تو است .

۲- بسیار یاد خدا بودن :  صحبت با محبوب بهانه ای است برای نزدیکی با او.  زمانی که موسی علیه السلام مورد خطاب قرار گرفت که این چیست در دست تو ایشان می توانست به راحتی بگوید یک عصای ساده ولی شروع کرد به توضیح دادن که با این چوبدستی این کار و آن کار را می کنم و … در صورتی که خدا خود به این موضوع کاملا آگاه بود.

پس دعا کردن و صحبت با خدا باعث نزدیکی دل بنده به معبود می شود. حتی صحبتها از این است که نمک آش خود را از خداوند بخواهید.

۳- شکر گزاری :  در تمامی مراحل بایستی شکر گزار خداوند بود . بخاطر سلامتی – امنیت – داشتن خانواده خوب و خلاصه هر نعمتی که داریم و ممکن است بنده دیگری نداشته باشد.

۴- دوری از مکر و حیله :  تمامی عمال فرعون به دنبال موسی بودند تا او را از بین ببرند ولی خداوند موسی را در دامان فرعون قرار داد و با نان او بزرگ کرد . امام حسین علیه السلام در اخرین لحظاتی که به امام زین العابدین توصیه می کردند در حالی که بدنشان پر از خون بود فرمودند :  بترس از مکر و ظلم علیه کسی که جز خداوند حمی دیگری ندارد.

۵-  دوری کردن از ظلم

نظر شما چیست

نظر شما